Keystone logo
© ©Medical University of Bialystok
Medical University of Bialystok

Medical University of Bialystok

Medical University of Bialystok

Wstęp

Medical University of Bialystok to nowoczesna, szybko rozwijająca się uczelnia publiczna, której misją jest zapewnienie jak najlepszej edukacji profesjonalnej, odpowiedzialnej i najnowocześniejszej kadrze medycznej; prowadzenie badań naukowych na najbardziej zaawansowanym światowym poziomie; wdrażanie innowacyjnych rozwiązań we współpracy z podmiotami świadczącymi usługi medyczne oraz odpowiadanie na potrzeby społeczne.

Nasza uczelnia stale inwestuje w rozwój kadry akademickiej. Naukowcy korzystają z licznych stypendiów, staży, szkoleń i wizyt studyjnych w najlepszych ośrodkach naukowo-dydaktycznych na świecie.

Medical University of Bialystok podejmuje liczne inicjatywy naukowe o istotnym znaczeniu dla regionu i kraju. Jest prekursorem i liderem w prowadzeniu prac nad sztuczną inteligencją w medycynie oraz przyczynia się do rozwoju wielkoskalowych badań z zakresu genomiki, proteomiki, metabolomiki, radiomiki i bioinformatyki.

Administracja Uczelni mieści się w XVIII-wiecznym Pałacu Branickich , położonym w centrum miasta.

UMB jest państwową uczelnią wyższą założoną w 1950 roku. Uczelnia składa się z 82 katedr nauk podstawowych, 51 katedr klinicznych, 4 zakłady międzywydziałowe i 7 samodzielnych laboratoriów.

Na uwagę zasługuje fakt, że Medical University of Bialystok znajduje się w regionie o wyjątkowych walorach turystycznych. Region Podlasia jest domem dla różnych narodowości, języków, religii, tradycji i kuchni. To także obszar wyjątkowy pod względem przyrodniczym, gdyż na jego terenie znajdują się cztery parki narodowe, trzy parki krajobrazowe oraz prawie 90 rezerwatów przyrody, które razem tworzą obszar zwany Zielonymi Płucami Polski.

Dlaczego warto wybrać naszą Uczelnię?

  • Dyplom uznawany na całym świecie
  • Skuteczny system edukacji medycznej i szkolenia praktycznego, potwierdzony wysokimi wynikami kandydatów na egzaminach
  • Małe grupy badawcze, zarówno na kursach przedklinicznych, jak i klinicznych
  • Nowoczesne, dobrze wyposażone laboratoria, szpitale i kliniki
  • Medycyna wysokiej rozdzielczości
  • Ultranowoczesne Centrum Symulacji Medycznej
  • Ponad 50 umów międzynarodowych z uniwersytetami na całym świecie
  • Rozwinięta i zintegrowana społeczność studentów zagranicznych i polskich
  • Pokoje wieloosobowe o wysokim standardzie z dostępem do Internetu
  • 17 organizacji studenckich
  • Wiele międzynarodowych wydarzeń integrujących całe środowisko akademickie, np. Międzynarodowy Dzień Sportu, Międzynarodowy Dzień Gotowania, czy Międzynarodowa Noc Karaoke
  • Ponad 350 międzynarodowych absolwentów – istnieje klub absolwentów zagranicznych
  • Niskie koszty utrzymania
  • Bardzo dobre połączenie kolejowe i drogowe z Warszawą (największe lotnisko w Polsce obsługujące loty do kilkudziesięciu krajów świata)

166773_WELCOMECENTRE.jpg

Studenci zagraniczni mogą korzystać z WELCOME CENTER , którego celem jest kompleksowa obsługa studentów zagranicznych, doktorantów. studentów i pracowników naukowych. W Welcome Center będą mogli otrzymać profesjonalną pomoc dotyczącą funkcjonowania na Uniwersytecie iw Białymstoku. Zręczni pracownicy Welcome Centre - sympatyczni, energiczni młodzi ludzie, służą pomocą w załatwieniu różnych spraw na Uczelni, w urzędzie miasta, czy wynajmie mieszkania.

Dostępna jest również bezpłatna anglojęzyczna aplikacja mobilna myMUB dla studentów zagranicznych.

180515_GRAFIKAMYMUB.PNG

Aplikacja oferuje wiele przydatnych funkcjonalności, w tym interaktywne mapy kampusu UMB i miasta z uwzględnionymi budynkami uniwersyteckimi, a także białostockimi zabytkami, urzędami i punktami usługowymi. Integracja z Google i Apple Maps pozwala na płynną nawigację do wybranej lokalizacji. Oprócz licznych informacji o Medical University of Bialystok , aplikacja zawiera wiele uniwersalnych treści.

Dzięki aplikacji myMUB możesz:

  • otrzymywania najświeższych informacji o funkcjonowaniu Uczelni,
  • poznaj ciekawostki o Białymstoku, a także znajdź cenne wskazówki dotyczące pobytu i studiowania w Polsce,
  • sprawdź lokalizację wybranego budynku uczelni, biura, punktu usługowego lub ciekawego miejsca na mapie kampusu uczelni i Białegostoku, a aplikacja z łatwością poprowadzi Cię do celu. Dodatkowo uzyskasz podstawowe informacje o lokalu (godziny otwarcia, telefon, e-mail),
  • łatwo przeliczysz waluty obce (EUR, USD, GBP, NOK, SEK) na PLN i odwrotnie,
  • skorzystaj z narzędzia do zarządzania planem dnia zintegrowanego z kalendarzem w Twoim smartfonie,
  • zobacz wyjątkowe zdjęcia Pałacu i ogrodu Branickich, murali, czy najpopularniejszych miejskich zabytków Białegostoku, wykonane specjalnie na potrzeby aplikacji,
  • i znajdź wiele innych rozwiązań, które ułatwią Ci naukę na naszej Uczelni oraz codzienne życie w Białymstoku.

Po rozbudowie aplikacja umożliwia zalogowanie się na swój osobisty profil, a następnie sprawdzenie swojego indywidualnego grafiku i otrzymywanie ważnych powiadomień kierowanych do konkretnego studenta zagranicznego, roku studiów czy grupy ćwiczeń. Powyższe funkcje są dostępne dzięki nowemu modułowi „Strefa Studenta”. Dostęp do modułu „Strefa Studenta” mają wyłącznie Studenci English Division. To zdecydowanie najważniejsza część rozbudowy aplikacji myMUB. Warto zaznaczyć, że inne funkcje są dostępne dla każdego.

Google Play: Kliknij tutaj

Sklep z aplikacjami: Kliknij tutaj

Wydział

Wydział Lekarski jest najstarszym ze wszystkich Medical University of Bialystok wydziałów. Została otwarta równocześnie z Akademią Lekarską w Białymstoku, na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 lutego 1950 roku. W 1969 roku zakres działalności Uczelni rozszerzył się wraz z powołaniem Oddziału Stomatologicznego. W kolejnych latach regularnie dodawane były nowe kierunki studiów medycznych. W 1999 roku na Wydziale Lekarskim powstał Oddział Pielęgniarstwa, który następnie stał się samodzielną jednostką organizacyjną Uczelni pod nazwą Wydział Pielęgniarstwa i Opieki Zdrowotnej. Sześcioletni program szkolenia medycznego w języku angielskim rozpoczął się w 2004 roku. Na Wydziale Lekarskim w roku akademickim 2009/2010 po raz pierwszy uruchomiono kształcenie w zakresie technik dentystycznych jako kierunku praktycznego na kierunku stomatologia. Wydział posiada uprawnienia do nadawania stopnia doktora, tj. doktora. w naukach medycznych i doktorat z habilitacją z medycyny, biologii medycznej i stomatologii. Zasoby badawcze i dydaktyczne Wydziału rosły i rozwijały się przez lata, zatrudniano wielu nowych nauczycieli i budowano nowe wydziały / kliniki. Dydaktyka, badania naukowe, diagnostyka i leczenie pacjentów realizowane są na Wydziale za pośrednictwem 69 jednostek organizacyjnych, w tym 26 Katedr, 40 Klinik, 2 Centrów Studiów i dwóch samodzielnych laboratoriów.

Międzynarodowe akredytacje

Instytucja:

183280_LogoAPHEA.png

APHEA – Agencja Akredytacji Edukacji Zdrowia Publicznego

APHEA reprezentuje pięć wiodących stowarzyszeń zdrowia publicznego w Regionie Europejskim i jest zaangażowana w zapewnianie i poprawę jakości działań edukacyjnych w Regionie Europejskim i na świecie. Akredytacja ma na celu wspieranie ciągłego doskonalenia edukacji i szkoleń pracowników służby zdrowia na całym świecie poprzez zapewnianie międzynarodowego i przejrzystego uznawania jakości.

Zakres akredytacji:

  • Licencjackie i magisterskie programy zdrowia publicznego

Instytucja:

183278_LogoMedicalBoardOfCalifornia.png

MBC – Rada Medyczna Kalifornii

Medical Board of California jest agencją rządu stanowego, która wydaje licencje i dyscyplinuje lekarzy. Misją Medical Board of California jest ochrona konsumentów opieki zdrowotnej poprzez odpowiednie licencje i regulacje dotyczące lekarzy i chirurgów oraz niektórych pokrewnych pracowników służby zdrowia oraz poprzez energiczne, obiektywne egzekwowanie Ustawy o praktyce medycznej, a także promowanie dostępu do wysokiej jakości opieki medycznej poprzez funkcje licencyjne i regulacyjne Rady.

Zakres akredytacji:

  • Program medyczny (w języku polskim)

Instytucja:

183279_LogoEd.jpg

NCFMEA – Krajowa Komisja ds. Zagranicznej Edukacji Medycznej i Akredytacji

Komisja jest upoważniona do oceny standardów akredytacji stosowanych w zagranicznych uczelniach medycznych oraz do określania porównywalności tych standardów ze standardami stosowanymi w uczelniach medycznych w Stanach Zjednoczonych.

Medical University of Bialystok posiada akredytację Polskiej Komisji Akredytacyjnej (PKA), co zostało potwierdzone przez NFCMEA jako zgodne ze standardami akredytacji uczelni medycznych z uczelniami w USA, co z kolei oznacza, że Medical University of Bialystok spełnia standardy amerykańskie.

Decyzje NCFMEA dotyczące porównywalności podlegają okresowej ocenie.

Zakres akredytacji:

  • Program medyczny

Statystyka

  • 8 obiektów badawczych
  • 230 lat tradycji w medycynie
  • 800 nauczycieli akademickich
  • +5k studentów

    Funkcje kampusu

    Uczelnia posiada nowoczesną infrastrukturę naukowo-badawczą, w skład której wchodzą m.in.: nowoczesny Uniwersytecki Szpital Kliniczny, Euroregionalne Centrum Farmacji, Centrum Dydaktyczno-Naukowe Wydziału Nauk o Zdrowiu, Centrum Medycyny Doświadczalnej, Centrum Badania Kliniczne, Centrum Bioinformatyki i Analizy Danych, Laboratorium Obrazowania Molekularnego oraz Centrum Symulacji Medycznej.

    Pozycja Uczelni została zweryfikowana oceną Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zgodnie z którą wszystkie trzy Wydziały UMB mają status kategorii A i KNOW (2012 - 2017). Ponadto UMB jako jedyna uczelnia w Polsce otrzymała prestiżowe stypendium na studia doktoranckie COFUND w ramach Programu Maria Skłodowska-Curie w ramach Programu Ramowego Komisji Europejskiej Horyzont 2020.

    Obecnie Uczelnia liczy około 5500 studentów na 16 kierunkach medycznych, z czego 400 osób studiuje na Wydziale Angielskim. Przyjeżdżają tu na studia studenci zagraniczni z całego świata, między innymi z takich krajów jak Norwegia, Szwecja, USA, Kanada, Niemcy, Hiszpania, Arabia Saudyjska.

    UMB oferuje kształcenie na kierunkach: Medycyna Laboratoryjna, Biostatystyka, Dietetyka, Elektroradiologia, Farmacja, Fizjoterapia, Kosmetologia, Medycyna, Stomatologia, Logopedia z Fonoaudiologią, Pielęgniarstwo, Położnictwo, Medycyna Ratunkowa, Technika Stomatologiczna, Higiena Stomatologiczna oraz Zdrowie Publiczne i Epidemiologia , a także studia doktoranckie i podyplomowe. Absolwenci Uczelni są dobrze przygotowani do pracy z pacjentami, dbając o nich i ich dobro, z poszanowaniem uniwersalnych zasad etycznych; mają jednak również kwalifikacje do kariery naukowej, zgłębiania tajemnic nauki, które można następnie zastosować w praktyce.

    Na uczelni działają koła naukowe i organizacje studenckie, w których studenci biorą udział w badaniach klinicznych, zdobywają pewne umiejętności praktyczne, biorą udział w konferencjach naukowych i realizują swoje zainteresowania naukowe.

    Uniwersytet ma swoją siedzibę w XVIII-wiecznym barokowym pałacu zwanym Wersalem Północy, położonym w centrum miasta. W pobliżu znajduje się kampus uniwersytecki, budynki szkolne, dwa szpitale dydaktyczne, domy studenckie i obiekty sportowe.

    Biblioteka Uniwersytecka

    Studiowanie w Medical University of Bialystok wspiera nowoczesna i bardzo dobrze wyposażona Biblioteka Uniwersytecka. Jest największą biblioteką naukowo-medyczną na Podlasiu. Został założony w 1950 roku wraz z Uniwersytetem.

    Biblioteka oferuje różnorodne usługi i szkolenia oraz posiada dodatkową funkcję centrum informacji medycznej. Z jej zasobów korzystają głównie studenci, doktoranci, pracownicy naukowi i akademiccy, a także pracownicy służby zdrowia z regionu oraz instytucje naukowe z innych krajów.

    W chwili obecnej w Bibliotece znajduje się blisko 130 000 książek + 50 000 czasopism + 8 000 zbiorów specjalnych. Oprócz zasobów drukowanych Biblioteka zapewnia dostęp do wielu baz bibliograficznych i pełnotekstowych, obejmujących 15 000 czasopism internetowych. Pracownicy akademiccy i studenci korzystają ze źródeł internetowych nie tylko za pośrednictwem sieci akademickiej, ale także z komputerów domowych, 24h dostęp do literatury naukowej. Szczegóły zasobów bibliotecznych dostępne są w katalogach internetowych. Użytkownicy biblioteki mogą rezerwować tytuły, które chcą wypożyczyć i monitorować stan swojego konta poprzez zdalny system biblioteczny ALEPH.

    Zasoby drukowane i cyfrowe są dostępne do użytku w dwóch stylowych czytelniach ze stacjami roboczymi PC i bezprzewodowym łączem internetowym.

    Poza podstawowymi usługami w Bibliotece odbywają się wykłady promujące zdrowy tryb życia oraz prezentowane są obrazy polskich artystów, którzy pracowali w Polsce i za granicą, w ramach serii wystaw reklamowanych jako Sztuka w Bibliotece.

    Dwujęzyczny system etykietowania

    W budynkach, salach, salach lekcyjnych i ciągach komunikacyjnych zlokalizowanych na terenie kampusu uczelni zainstalowano dwujęzyczny system oznaczeń (polski i angielski). Wśród oznaczonych budynków wyróżnić można takie obiekty jak Collegium Primum, Collegium Universum, Pałac Branickich, Collegium Integratio, Domy Studenckie, Centrum Symulacji Medycznej, Euroregionalne Centrum Aptekarskie.

    Cały system składa się z 68 zewnętrznych i 2 511 wewnętrznych tablic informacyjnych.

    Uczelnia stara się w ten sposób ułatwić poruszanie się po kampusie gościom z zagranicy, głównie studentom, ale także naukowcom, doktorantom i pracownikom administracyjnym przebywającym tu w ramach różnego rodzaju wymian czy projektów.

    Projekt jest finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach Programu Welcome to Poland (2020)

      Rekrutacja

      Aby zakwalifikować się do przyjęcia do Medical University of Bialystok, każdy kandydat musi ukończyć oficjalny proces przyjęcia za pośrednictwem internetowego systemu rejestracji. W przypadku jakichkolwiek problemów wynikających z procesu rejestracji, prosimy o wysłanie wiadomości e-mail poprzez nasz system rejestracji online.

      Aby Twój wniosek został oceniony, musisz wykonać wszystkie wymagane kroki i nacisnąć przycisk wyślij. Wniosek nie złożony nie będzie rozpatrywany.

      Program Medical University of Bialystok nie oferuje 4-letnich programów MD nauczanych w języku angielskim.

      6-letni program MD z językiem angielskim Wymagania wstępne

      6-letni program MD jest oferowany dla absolwentów szkół średnich, którzy:

      • Posiadanie świadectwa ukończenia szkoły; świadectwo musi zawierać oświadczenie, że jego posiadacz ma prawo ubiegać się o stanowisko w Uniwersytecie lub Instytucie Szkolnictwa Wyższego. Na świadectwie należy wykazać pozytywne oceny z dwóch z czterech przedmiotów - chemii, biologii, fizyki lub matematyki.
      • Albo zdać maturę (egzamin końcowy w liceum) z dwóch z czterech przedmiotów: Chemia, Biologia, Fizyka lub Matematyka.

      Każdy kandydat na pierwszy rok jest odpowiedzialny za dostarczenie dokumentów potwierdzających jego kwalifikacje do przyjęcia. Kandydaci przyjmowani są na podstawie pozycji na liście rankingowej kandydatów. Pozycja na liście rankingowej wynika z łącznej sumy punktów uzyskanych w następujących:

      Część I:

      Liczba punktów obliczona na podstawie ich ocen zapisanych w oficjalnym transkrypcie szkoły średniej/świadectwie dojrzałości/ oraz na wniosek kandydata, ocen zapisanych w innych świadectwach (egzamin przedmiotowy SAT II lub inne studia podyplomowe) Podstawą przeliczenia będzie wewnętrzny system oceny* oparty na publicznych informacjach udostępnionych przez szkołę średnią lub Ministerstwo Edukacji z kraju pochodzenia kandydata. Minimalna liczba wymaganych punktów przeliczonych z ocen musi wynosić co najmniej 100* Wymagane są dwie oceny z czterech następujących przedmiotów, brane na ocenę: Chemia, Biologia, Fizyka lub Matematyka.

      W przypadku, gdy wnioskodawca jest w ostatnim roku nauki w szkole średniej, powinien dostarczyć oficjalny transkrypt szkoły średniej pokazujący oceny osiągnięte w semestrze zimowym lub końcowe oceny oczekiwane. Po otrzymaniu świadectwa ukończenia szkoły średniej kandydat ma również obowiązek dostarczyć je do Uczelni.

      * w przypadku nieosiągnięcia maksymalnej liczby miejsc, wchodzi w życie rekrutacja rozszerzona z niższym progiem punktowym.

      Część II:

      Liczba punktów uzyskanych podczas rozmowy kwalifikacyjnej* na podstawie motywacji, predyspozycji i znajomości języka angielskiego kandydata na studia medyczne i do zawodu lekarza - maksymalnie 100 punktów.

      *Warunkiem przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej będzie złożenie wszystkich wymaganych dokumentów.

      *Rozmowa z kandydatem może być przeprowadzona osobiście lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej, pod warunkiem przedstawienia wszystkich wymaganych dokumentów i wniesienia opłaty rekrutacyjnej.

      *System oceny wewnętrznej

      Dokumenty

      Wszyscy kandydaci proszeni są o złożenie następujących dokumentów:

      1. Wypełniony formularz zgłoszeniowy.

      Formularz zgłoszeniowy należy wypełnić za pośrednictwem naszego systemu rejestracji internetowej, wydrukować podczas kroku "wymagane dokumenty" i podpisać własnoręcznym podpisem.

      2. Świadectwo ukończenia szkoły/dyplom ukończenia szkoły średniej oraz, w stosownych przypadkach, egzamin maturalny.

      • Oba dokumenty muszą być przedstawione jako wierna kopia z apostille;
      • Dla studentów z krajów nieobjętych konwencją apostille należy uzyskać od konsula RP w kraju, w którym wydano świadectwo, poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię z pieczęcią legalizacyjną.

      3. Wymagane przedmioty:

      Dwa z czterech: Chemia, Biologia, Fizyka lub Matematyka.

      4. Oświadczenie kwalifikacyjne (jeśli świadectwo ukończenia szkoły nie zawiera stwierdzenia, że jego posiadacz ma prawo ubiegać się o przyjęcie na studia wyższe).

      Oświadczenie wyraźnie stwierdzające, że odpowiednie świadectwo (School Leaving Certificate/High School Diploma) uprawnia posiadacza do ubiegania się o przyjęcie na uniwersytet lub inną instytucję szkolnictwa wyższego, która przyznaje stopnie naukowe w kraju, w którym świadectwo zostało wydane.

      Dokument ten powinien być wypełniony i poświadczony (podpisem i pieczęcią urzędową) przez:

      • Wyższe władze oświatowe (np. Ministerstwo Edukacji) kraju, w którym zostało wydane świadectwo, lub
      • Konsul Rzeczypospolitej Polskiej w państwie, w którym wydano świadectwo, lub
      • Placówka dyplomatyczna Twojego kraju znajduje się w Polsce.

      Niniejszy dokument nie dotyczy przyszłych uczniów, których świadectwo ukończenia szkoły/dyplom ukończenia szkoły średniej zawiera już takie oświadczenie.

      5. Świadectwo zdrowia.

      Należy je złożyć na oryginalnym formularzu świadectwa zdrowia pobranym z naszej strony internetowej lub systemu rejestracji online ("wymagane dokumenty" krok).

      6. Kserokopia paszportu wnioskodawcy (strona ze zdjęciem i danymi osobowymi).

      7. Kserokopia legitymacji ubezpieczeniowej wnioskodawcy.

      8. 1 kolorowa fotografia paszportowa (musi być widoczna cała głowa).

      Wszystkie powyższe dokumenty należy złożyć podczas procesu rejestracji w naszym systemie rejestracji online.

      Po otrzymaniu promesy przyjęcia na studia kandydat ma obowiązek dostarczyć oryginał lub potwierdzoną za zgodność z oryginałem kopię do dziekanatu.

      Aplikacje lub inne dokumenty złożone drogą elektroniczną nie będą rozpatrywane.

      Wszystkie składane dokumenty muszą być oryginałami lub poświadczonymi za zgodność z oryginałem kopiami. Jeśli dokumenty nie są napisane w języku angielskim, należy do nich dołączyć tłumaczenia (na język angielski lub polski) poświadczone przez uprawnioną instytucję (np. organ wydający dokument lub tłumacz przysięgły). Oryginały świadectw ukończenia szkoły/dyplomu ukończenia szkoły średniej i/jeśli dotyczy - matury muszą być dostarczone do dziekanatu do wglądu przed rozpoczęciem kursu wstępnego.

      Poświadczona za zgodność z oryginałem kopia z apostille i oryginały muszą być w tym samym języku.

      Uwaga: wnioski złożone po terminie lub niekompletne nie będą rozpatrywane.

      Wymagania wizowe

      Informacje wizowe

      Aby móc studiować w Polsce, każdy student będzie musiał zalegalizować swój pobyt na terytorium RP.

      Obywatele Unii Europejskiej lub krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie potrzebują wizy, aby studiować w Polsce. Do Polski mogą wjechać z dowodami osobistymi (ważnym dokumentem podróży, np. paszportem lub innym dokumentem potwierdzającym tożsamość i obywatelstwo). Jednak po przyjeździe będą musieli zarejestrować swój pobyt w Polsce na okres dłuższy niż 90 dni. Należy wystąpić do Wojewody Podlaskiego o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy

      Jeśli jesteś obywatelem spoza UE , przed przyjazdem do Polski będziesz musiał uzyskać wizę w polskim konsulacie w swoim kraju. Po przyjeździe do Polski będziesz musiał wystąpić o kartę czasowego pobytu w celu przedłużenia pobytu.

      Wszyscy obywatele UE i spoza UE są zobowiązani do legalizacji pobytu w Polsce, jeśli przekracza 90 dni lub po upływie terminu ważności wizy.

      Każdy student musi złożyć wniosek o Kartę Czasowego Pobytu w Urzędzie Wojewódzkim. W celu otwarcia procedury studenci muszą złożyć następujące dokumenty:

      1. ważny paszport (2 kserokopie)
      2. Dokumenty podróżne (bilety lotnicze/karty pokładowe)
      3. Wypełniony wniosek – 4 egzemplarze (do nabycia w Urzędzie Wojewódzkim)
      4. 4 kolorowe fotografie 4,5×3,5 cm (lewy profil)
      5. Potwierdzenie zarejestrowania miejscowego zakwaterowania (w akademiku lub pod innym adresem, pod którym będzie mieszkał student - meldunek*)
      6. Dowód pożyczki państwowej lub wyciąg bankowy w celu sprawdzenia dostępności wystarczającej ilości środków pieniężnych na utrzymanie studenta podczas pobytu i studiów
      7. Zaświadczenie o statusie studenta wydawane było przez Dziekana.
      8. Polisa ubezpieczeniowa z ubezpieczeniem podróżnym na czas pobytu ubezpieczającego w Polsce

      Wszystkie dokumenty muszą być wypełnione w języku polskim lub przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego.

      Karta Pobytu jest ważna 15 miesięcy + 3-miesięczny okres przedłużenia. Opłaty skarbowe za wydanie karty czasowego pobytu oraz za postępowanie urzędowe wynoszą 390 zł.

      Osoby, które uzyskały wizę na cały okres pobytu w Polsce, nie muszą ubiegać się o Kartę Czasowego Pobytu.

      *Meldunek oznacza rejestrację w miejscu zamieszkania w Polsce.

      Wniosek należy złożyć osobiście , nie później niż w ostatnim dniu legalnego okresu pobytu w Polsce. Wszystkim studentom spoza UE zaleca się, aby nie czekali z legalizacją pobytu do ostatniej chwili.

      Pamiętaj, że proces ubiegania się o wizę może zająć dużo czasu. Zanim zgłosisz się na naszą Uczelnię, upewnij się, że masz wystarczająco dużo czasu na uzyskanie wizy przed rozpoczęciem kursu wstępnego.

      Stypendia i Finansowanie

      Rankingi

      Rankingi międzynarodowe

      W ramach realizacji strategii umiędzynarodowienia zakłada się zwiększenie obecności Medical University of Bialystok w światowych rankingach szkolnictwa wyższego. Uczelnie ujęte w międzynarodowych rankingach, ze względu na ich większą rozpoznawalność, są atrakcyjniejszym kierunkiem dla studentów zagranicznych. Umieszczenie UMB w międzynarodowych rankingach szkolnictwa wyższego pozytywnie wpłynie również na pozycję absolwentów uczelni na rynku pracy. W większości przypadków ocena uczelni opiera się na wymiernych wskaźnikach. Uczelnie są oceniane i klasyfikowane w zależności od tematyki i zakresu działań objętych rankingiem. Podczas ewaluacji badana jest również reputacja Uczelni w stosunku do pracowników naukowych, pracodawców i studentów.

      Medical University of Bialystok został niedawno sklasyfikowany w prestiżowym, światowym rankingu „Times Higher Education World University Ranking”.

      Times Higher Education World University Ranking (THE) - W THE World University Rankings stosuje się 5 kryteriów oceny: wykształcenia, umiędzynarodowienia uczelni, przeprowadzonych badań, wskaźników cytowań i publikacji oraz współpracy uczelni z biznesem. THE World University Rankings składa się z rankingów ogólnych, tematycznych, reputacyjnych i regionalnych.

      Uczelnia uplasowała się w przedziale 1001-1200 pozycji, co jest 3 wynikiem w kraju! W tegorocznym rankingu znalazły się tylko dwie polskie uczelnie medyczne – Medical University of Bialystok i Warszawski Uniwersytet Medyczny.

      Nasza Uczelnia uzyskała szczególnie dobre wyniki w kategoriach Dochody z nauczania i przemysłu.

      Obecnie Medical University of Bialystok stara się o wpisanie na listy 2 prestiżowych rankingów: QS World University Ranking oraz U-Multirank 2021 ranking tematyczny.

      QS World University Ranking (QS) – przygotowany przez brytyjską firmę Quacquarelli Symmonds specjalizującą się w publikacjach na temat edukacji i studiowania za granicą. Przygotowując prestiżowy QS World University Ranking brane są pod uwagę następujące kryteria: reputacja Uczelni w środowisku akademickim, ocena i prestiż wśród pracodawców, stosunek kadry akademickiej do liczby studentów, liczba studentów i pracowników z zagranicy, liczba cytowań pracowników uczelni. Oprócz rankingu głównego, ocenie podlegają poszczególne dyscypliny naukowe i kierunki studiów.

      U-Multirank według tematu - ocenia kierunki studiów w pięciu głównych obszarach działalności: badania naukowe, współpraca międzynarodowa, jakość nauczania i uczenia się, transfer wiedzy i technologii oraz współpraca na poziomie regionalnym. Celem rankingu (stworzonego przy wsparciu Komisji Europejskiej) jest stworzenie narzędzia, które umożliwi kandydatom wyszukiwanie uczelni pod kątem najistotniejszych dla nich kryteriów.

      Dotychczas Medical University of Bialystok znalazł się na listach 7 międzynarodowych rankingów uczelni.

      US News Best Global Universities Rankings (US News) – opracowany przez amerykańską firmę działającą w branży medialnej od lat 30. XX wieku. Ranking opiera się na liście 1500 uczelni o najwyższej liczbie publikacji oraz 250 najlepszych uczelniach uszeregowanych na podstawie badania reputacji. Z tej puli 1500 najlepszych uczelni znajduje się w głównym rankingu. Poszczególne kierunki studiów podlegają odrębnym rankingom.

      Medical University of Bialystok zajmuje obecnie 725 miejsce w kategorii Medycyna Kliniczna.

      U-Multirank - ocenia uczelnie w pięciu głównych obszarach działalności: badania, współpraca międzynarodowa, jakość nauczania i uczenia się, transfer wiedzy i technologii oraz współpraca na poziomie regionalnym. Celem rankingu (stworzonego przy wsparciu Komisji Europejskiej) jest stworzenie narzędzia, które umożliwi kandydatom wyszukiwanie uczelni pod kątem najistotniejszych dla nich kryteriów. Medical University of Bialystok znalazł się w rankingu U-Multirank 2018/19.

      W światowym rankingu znalazł się Medical University of Bialystok Nasza Uczelnia charakteryzuje się bardzo wysoką oceną parametru „Badania”. Wszystkie wskaźniki otrzymały ocenę 7 „A” (bardzo dobrą), co wyróżnia UMB na tle innych polskich uczelni.

      SCImago (SIR) – rankingi SIR klasyfikują ośrodki akademickie i badawcze na podstawie wskaźników wielokryterialnych. Najważniejsze z nich, które mają kluczowy wpływ na ewaluację, to potencjał badawczy, innowacyjność, a także wpływ działań instytucji w przestrzeni społecznej. Na potrzeby rankingu kalkulacja jest generowana corocznie na podstawie wyników uzyskanych w okresie pięciu lat kończących się dwa lata przed edycją rankingu.

      Medical University of Bialystok znalazł się na 630 miejscu w rankingu SCImago Institutions Rankings (SIR). W rankingu regionalnym dla Europy Wschodniej UMB zajął wysoką 43 pozycję. Wśród polskich uczelni zajęła 9. miejsce.

      CWTS Leiden Ranking - opiera się na danych bibliograficznych z bazy Web of Science stworzonej przez Clarivate Analytics. Pierwsza edycja rankingu odbyła się w 2007 roku. Od tego czasu ranking stale zyskuje na popularności. To jest ranking jednokryterialny. Ocenia uczelnie pod kątem ich potencjału badawczego i publikacyjnego.

      Medical University of Bialystok zajmuje wysokie 1073 miejsce w światowym rankingu. Podkreśla to ogromną wagę, jaką UMB przywiązuje do jakości publikowanych treści.

      Web of Universities (Webometrics) – Ranking publikuje wskaźniki webometryczne dla ponad 12 000 uczelni. Jest tworzony na podstawie złożonego indeksu. Uwzględnia zarówno ilość treści online (liczbę stron internetowych i plików w Internecie), jak i rozpoznawalność, widoczność i wpływ tych publikacji online. Są one szacowane na podstawie liczby linków zewnętrznych. Ranking powstał z inicjatywy Cybermetrics Lab – grupy badawczej Hiszpańskiej Narodowej Rady ds. Badań Naukowych. Celem rankingu jest zwiększenie obecności instytucji akademickich w Internecie, a także promocja bezpłatnego dostępu do wyników badań naukowych w sieci.

      Medical University of Bialystok zajął 1636. miejsce w rankingu światowym i 28. w Polsce.

      University Ranking by Academic Performance (URAP) - głównym celem URAP jest opracowanie systemu rankingowego opartego na wskaźnikach osiągnięć akademickich, które odzwierciedlają jakość i ilość publikacji akademickich. URAP publikuje światowy ranking uczelni od 2010 r. Od 2011 r. publikowane są również rankingi tematyczne. Najnowsze rankingi obejmują 3000 uniwersytetów z całego świata i 61 różnych specjalistycznych dziedzin.

      Medical University of Bialystok zajmuje 1487 miejsce w światowym rankingu. Został również zaliczony na 651. miejscu w kategorii Nauki o Zdrowiu i Medycynie.

      UniRank - to wiodący międzynarodowy katalog i wyszukiwarka instytucji związanych ze szkolnictwem wyższym, zawiera recenzje i rankingi ponad 13 723 oficjalnie uznanych uczelni i instytucji szkolnictwa wyższego w 200 krajach. Opiera się na własnych źródłach. Nie prowadzi procedury pozyskiwania danych na podstawie informacji zgłoszonych przez uczelnie.

      Medical University of Bialystok znalazł się w światowych i ogólnopolskich rankingach UniRank.

      Dział Współpracy z Zagranicą UMB jako jednostka koordynująca międzynarodowe rankingi zwraca się o pilne zaangażowanie innych jednostek w badania reputacji międzynarodowej uczelni. Obok odpowiednich danych danej uczelni jest to drugi najczęstszy element oceny uczelni. Badanie prowadzone jest zarówno wśród nauczycieli akademickich, jak i pracodawców. Pozycja w międzynarodowych rankingach związana jest nie tylko z potencjałem naukowo-dydaktycznym i infrastrukturalnym. Niejednokrotnie zależy to również od reputacji uczelni w międzynarodowym środowisku naukowym.

      Lokalizacje

      • Bialystok

        Medical University of Bialystok ul. Jana Kilińskiego 1 15-089 Białystok Poland, 15-089, Bialystok

        Programy

          Instytucja oferuje również:

          pytania